Zatrzymaj się na chwilę i odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania:
- Jak reagujesz kiedy bliska osoba odniesie sukces? Co wówczas mówisz o sobie? Jakie emocje pojawiają się w Tobie?
- Co czujesz przeglądając Internet? Jakie treści wzbudzają w Tobie największe emocje? Kto wywołuje w Tobie nieprzyjemne odczucia? Dlaczego? Postaraj się zidentyfikować i odsunąć od siebie te treści (np. odobserwować).
- Czy będąc dzieckiem słyszał_ś porównania siebie, Twoich osiągnięć do innych? Jak się czuł_ś jako dziecko? Te porównania Cię umacniały czy raniły?
- Czujesz potrzebę posiadania podobnych rzeczy jakie posiadają inni? Jakie to rzeczy? Czy one są piękne, czy użyteczne? Czemu ich potrzebujesz?
- Czujesz presję by wieść podobne życie jak bliscy czy Twoi idole? W jakich obszarach? Czy potrzebujesz takiego życia? Czy ono Cię uszczęśliwi?
- Z jakich marzeń rezygnujesz, bo boisz się co powiedzą inni? Jak oceniasz szansę odniesienia sukcesu jeśli się zdecydujesz na realizację tych marzeń? Czyjej opinii obawiasz się najbardziej?
- Określ kilka swoich celów, do których dążysz. Wyobraź sobie, że je osiągasz, jak się czujesz? Z kim dzielisz się tymi nowinami? Jakiej reakcji się spodziewasz?
- Czy uważasz, że w życiu trzeba walczyć o swoje? Obawiasz się, że inni są dla Ciebie rywalami? Kto i w jakim obszarze?
- Czy boisz się odnieść porażkę? Jak się czujesz kiedy coś Ci nie wyjdzie? Co do siebie mówisz? Czyjej opinii, oceny się obawiasz? Przed kim chciał_byś ukryć ten fakt?
- Gdybyś miał_a oszacować, jak wiele razy w ciągu dnia myślisz o innych? Jakie to są myśli? Jak byś te myśli pogrupował_a? np. troska o innych, niepokój o ich zdanie, zazdrość, ocena ich działania czy osoby.
- Co rodzi w Tobie największą frustrację? Jaki udział w tym mają inni ludzie?
- Jakie są Twoje największe kompleksy? Czy ktoś o nich wie? Starasz się je za wszelką cenę ukryć? Co w tym celu robisz?
- Jakie są Twoje mocne strony? Kto o nich wie? Komu je wprost zaprezentował_ś?
- przypomnij sobie ostatni sukces jaki odniosł_ś. Jaka była reakcja Twojego otoczenia? Jakie miał_ś oczekiwania? Jak się czuł_ś kiedy inni się o nim dowiedzieli? A jak to było z ostatnią porażką?
- Co dla Ciebie oznacza być najlepszą wersją siebie? Czy w tym opisie znajduje się coś co przejmujesz od innych, coś co jest modne, dobrze widziane?
- W jakiej sytuacji przełamał_ś jakieś bariery? Zrobił_ś coś inaczej niż Twoje środowisko? Jak się z tym czuł_ś?
- Do jakiej grupy przynależysz? Jakimi rzeczownikami byś się określił_? Co Ci daje przynależność do tej społeczności? Czy uważasz, że posiadasz takie cechy jak większość ludzi z tej grupy? A jakie cechy Cię z niej wyróżniają?
- Czy robisz coś ponad siły, by spełnić jakieś oczekiwania (cudze wypowiedziane wprost, cudze, które wydaje Ci się musisz realizować, własne) jakie to wymagania?
- Jak wygląda Twoja hierarchia wartości i zasady życiowe? Jakich zasad nigdy byś nie przekroczył_? Jakie Twoje wartości są ważniejsze niż zdanie innych osób (szczególnie tych z Twojego otoczenia)?
- Czego potrzebujesz do poczucia szczęścia? Jaka jest Twoja definicja szczęścia? Czy jest w niej miejsce na inne osoby? Jaką rolę w tej definicji odgrywają? Kto to jest? Dlaczego go/ją tam umieszczasz?
- Czy będąc całkowicie sam_ wyobrażasz sobie jak wiedziesz szczęśliwe życie? Pomyśl o tym jaką rolę nadajesz w swoim życiu innym a jaką sobie. Co w Twoim życiu zależy od Ciebie a co od innych ludzi? W jakich obszarach możesz pozwolić na oddanie kontroli innym, a w których chcesz by decyzje należały tylko do Ciebie?
- Jak Ty możesz uszczęśliwić samą_ego siebie? Co zrobisz dziś dla siebie bez względu na innych? Sporządź listę takich czynności tylko dla siebie.
A teraz podam Ci dwa argumenty, dla których naprawdę nie warto porównywać się z innymi:
- Nie masz pojęcia z jakiego punktu ktoś startował i jakie okoliczności go kształtowały oraz dokąd on zmierza. To tak jakbyś konkurował w bieganiu na określony dystans z gepardem. Gepard ma inną technikę biegu i jest naturalnie wyposażony w sprawniejszy mechanizm. Niestety w takim porównaniu jesteś przegrany już na starcie. Raczej nikt na co dzień nie myśli o tym, by przewyższać zwierzęta w takich konkurencjach, do których zostały stworzone, dlaczego więc mamy aż taką wielką presję być lepszymi od innego człowieka, który świetnie sobie radzi, ma predyspozycje, talent, warunki i… właśnie – jest od nas INNY, różny?
- Jesteś tak samo najlepszy jak wszyscy inni wokół Ciebie, bo jesteś unikatowy. Masz wiele zalet i trochę wad, jak każdy z nas. Kto Ci wmówił, że jesteś gorszy? Nie musisz nikomu niczego udowadniać. Nie musisz się mścić. Nie musisz zazdrościć. Odnajdź w sobie to, co jest wyjątkowe i pielęgnuj to. Możesz się INSPIROWAĆ innymi ludźmi, ale nie miej chęci dorównywania im, kopiowania, przewyższania. Masz swoją indywidualną ścieżkę do przejścia, nie licz, że ktoś ją za Ciebie przejdzie i rozwiąże wszystkie występujące na niej problemy, niespotykane w żadnym innym życiu. Nie nakładaj ram ściągniętych z życia innych na swoje własne. Pozwól by się toczyło swobodnie.
Jedynym miarodajnym porównaniem w Twoim życiu jesteś Ty sam z przeszłości. Łączą Cię z „Tobą z przeszłości” te same predyspozycje i okoliczności kształtowania osobowości. Macie identyczną historię, choć inną wizję na przyszłość. Żaden człowiek nie jest w stanie dać Ci lepszych rad, niż te, które wynikają z Twojego doświadczenia. Nikt nie zna Cię lepiej i nie wie czego potrzebujesz niż Ty sam.
…
Tak jak zapewne nie chcesz być mierzony przez innych jedną miarą, tak samo Ty sam nie podkładaj się pod tę miarkę.
Jeśli zależy Ci na podniesieniu samoakceptacji pomocny może okazać się ten wpis: Moja historia o tym jak polubiłam siebie. Z kolei jeśli chcesz poprawić relacje z innymi mam dla Ciebie 6 rad na to, by inni Cię polubili.
Pozdrawiam,
Julia!