Przejdź do treści
Strona główna » Blog psychologiczny » Jak i po co robić podsumowanie roku?

Jak i po co robić podsumowanie roku?

dziewczynka z warkoczami trzyma szklaną kulę w której widzi krajobraz

Schyłek roku jest momentem, kiedy wraz z kończeniem się kartek kalendarza naturalnie wiele osób robi mniej lub bardziej szczegółowe podsumowania mijającego roku oraz plany na nadchodzący czas. To wyjątkowy czas, kiedy chętniej patrzymy wstecz i zastanawiamy się co dobrego, ciekawego nam się przydarzyło. Myślimy o tym, czego dokonaliśmy swoimi wysiłkami i też o tym, co chcieliśmy osiągnąć, a z jakiegoś powodu nie wyszło. Podsumowanie roku może dodawać poczucia satysfakcji z dotychczasowego życia i motywować do podejmowania dalszych wysiłków i wiele innych.

Po co podsumowywać mijający rok?

Korzyści jakie może dawać podsumowanie roku to m.in.:

  • Skupienie na pozytywach i sukcesach może być treningiem optymizmu i wdzięczności. Fajnie jest powspominać najlepsze momenty przy okazji przeglądania pamiętnika, zdjęć czy rozmowy z rodziną i przyjaciółmi. Szukanie pozytywów podnosi zadowolenie z siebie, z własnego życia i relacji jakie budujemy z innymi.
  • zapamiętanie wniosków z niepowodzeń. Normalnym jest, że nie wszystko zawsze się udaje. Każdy z nas od czasu do czasu doświadczy niepowodzenia, popełni błąd czy rozczaruje się. Ważne jest, by zastanowić się czego te sytuacje mnie nauczyły i co w następnym roku mogę zrobić inaczej.
  • pomoc w określeniu w jakim momencie życia jestem. Pomyśl o tym jak się zmieniłeś/zmieniłaś i kim się stałeś/stałaś przez ten rok. Jakie ważne zmiany zaszły w Twoim życiu i dzięki czemu było to możliwe? Jeśli jiż się tego dowiesz, możesz dodatkowo określić do czego zmierzasz i czego potrzebujesz w tym momencie i na przyszłe dni. Może będzie to dążenie do stabilności i poczucie spokoju, a może zmiana miejsca pracy i potrzeba samorozwoju.
  • nabywanie umiejętności spojrzenia na siebie z perspektywy czasu i nabranie dystansu. Ja sprzed roku a ja dzisiaj możemy być trochę innymi osobami. Kształtują nas nasze codzienne wyzwania i punktowe ważne zdarzenia. To co wydawało nam się ważne i to jaka byłam rok temu, może nie być już aktualne. Z perspektywy czasu pewne problemy mogą nie mieć już znaczenia, a moje potknięcia wywoływać uśmiech, w stylu: “naprawdę coś takiego się stało? niemożliwe.”
  • domknięcie spraw, które tego zamknięcia potrzebują. Koniec roku w pewnym sensie takim deadlinem, przez który patrzymy na swoje działania, na przykład starając się skończyć projekt w pracy, oddać pieniądze, by nie zaczynać z długiem. Często jest to wymuszone przez czynniki zewnętrzne – urzędy, pracodawcę i procedury firmy, przekazy kulturowe (“jaki Nowy Rok taki cały rok”).

Jak zrobić podsumowanie roku?

  1. Przeglądać pamiętnik, notatniki, zdjęcia i filmiki z minionego roku. Przy okazji robiąc porządek na komputerze i telefonie.
  2. Spotkać się z ważnymi dla siebie osobami i powspominać to co się wydarzyło.
  3. Określić ważne dla Ciebie obszary, np. praca, zdrowie. Zastanowić się ile i co się zmieniło w tych obszarach. Czy są to zmiany korzystne? Jaką naukę możesz wyciągnąć? Czy chcesz kontynuować tę ścieżkę? 
  4. Wypisać kilkanaście zdarzeń, za które jesteś wdzięczny/a i poświęcić kilku minut na to, by je sobie przypomnieć, poczuć z nich przyjemność. Wypisz także kilka zdarzeń, które nie poszły tak jak sobie tego życzyłeś/aś. Co mogło pójść lepiej? Gdzie leżą przyczyny niepowodzenia? Co zrobić, by ten błąd się nie powtórzył?
  5. Stworzyć linię czasu i nanieść na nią ważne zdarzenia minionego roku.
  6. Zastanowić się jakim człowiekiem byłam/byłem dokładnie rok temu. Czego jeszcze nie potrafiłam, a co już umiem?

Wizja nowego roku – kierunek a nie cel.

Zastanów się nad tym, co jest dla Ciebie ważne. Czy w Twojej hierarchii wartości i potrzeb coś się zmieniło? Nad czym chcesz popracować w następnym roku? 

Jeśli chcesz postawić przed sobą pewne cele odwiedź ten wpis: Jak stawiać sobie cele i postanowienia noworoczne? Poznaj mój sprawdzony sposób!

Jeśli uważasz, że życie jest zbyt zmienne postaw na elastyczność. Mierzalne cele są super, jeśli chcesz zacząć zmieniać swoje życie (poza tym wpływają na poczucie skuteczności i własnej wartości), ale kiedy wejdziesz na ścieżkę rozwoju to ona poprowadzi Cię sama, bo zaczynasz być coraz bardziej świadomy/a tego, czego chcesz. Czym innym jest jednak określanie kierunku i obszarów do pracy na najbliższy czas.

Szukaj tego czego na dany moment potrzebujesz bez rywalizacji i przymuszania się do czegokolwiek. Warto uwzględnić to, że nikt z nas nie planuje tego, że dopadnie go kryzys czy gorszy czas. Ściśle określone cele często nie dają na to przestrzeni, pozostawiając gorzkie rozczarowanie i zniechęcenie.

Zobacz czemu ciągle się rozczarowujesz?

Takie cele-kierunki na najbliższy rok są bardzo związane z samoświadomością i podejściem małych kroków. Chcę powoli pokonywać ograniczenia, których zazwyczaj mamy w sobie mnóstwo i budować stopniowo siebie takimi jakimi chcemy być.

Podziel się w komentarzu jak wypadło Twoje podsumowanie roku 😉 Nawet jeśli nie zechcesz się podzielić taką informacją, życzę Ci wytrwałości na podjętej przez Ciebie drodze w kolejnym roku!
Julia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *